Terug naar Actueel

Wij horen dat gemeenten en andere samenwerkingspartners steeds vaker vragen stellen over Positieve Gezondheid. Wat betekent dit voor zorglandbouw en hoe krijgt Positieve Gezondheid vorm op een zorgboerderij?

De manier van werken op zorgboerderijen sluit op veel punten aan bij het gedachtegoed van Positieve Gezondheid: Centraal staat wat voor iemand belangrijk is, wat iemand zelf kan en wat nodig is om met de uitdagingen in het leven om te gaan.
Positieve Gezondheid gaat uit van een brede kijk op gezondheid. Niet alleen lichamelijk en mentaal functioneren zijn van belang, maar ook kwaliteit van leven, zingeving, meedoen en dagelijks functioneren.
Het concept is daarmee niet iets nieuws voor de zorgboerderij. Het biedt vooral een kader en een gezamenlijke taal voor wat zorgboeren in de praktijk al doen. Dat helpt om de eigen werkwijze bewuster in te zetten en beter uit te leggen aan gemeenten en andere samenwerkingspartners. Daarnaast geeft Positieve Gezondheid concrete handvatten om in het gesprek met deelnemers breder te kijken naar wat voor hen belangrijk is en waar mogelijkheden liggen.

Aan de slag met Positieve Gezondheid?
Vanuit de Academie Landbouw en Zorg kunnen wij een inspiratiepresentatie verzorgen tijdens bijvoorbeeld een ALV of regiobijeenkomst. Hierin maken zorgboeren kennis met het gedachtegoed van Positieve Gezondheid en de vertaling naar de dagelijkse praktijk. Voor wie zich verder wil verdiepen, start in het voorjaar via de Academie Landbouw en Zorg een training Positieve Gezondheid

Federatie Landbouw en Zorg - medewerker Laura Brüggemann heeft zich geschoold tot trainer Positieve Gezondheid en verzorgt de cursus. Zij ziet al veel voorbeelden van Positieve Gezondheid op zorgboerderijen. "Het gebeurt al veel, dat mensen worden benaderd vanuit hun kracht en niet vanuit hun zwakte. Daar echter meer bij stilstaan en ook de bewustwording dat het beter is om niet te snel dingen uit handen te nemen helpt. Ook vond ik het leerzaam het Andere Gesprek te leren voeren. Dat betekent dat je open vragen stelt en geen oplossingen aandraagt. De persoon kan zo zelf tot oplossingen komen die bij hem of haar passen. Ook zit er dan een instrinsieke motivatie in om het vol te houden. We hoorden het verhaal van een oudere vrouw, die alleen was komen te staan en vereenzaamde. Er werden allerlei activiteiten voor haar bedacht, maar steeds kwam ze na een poosje niet meer opdagen. Uiteindelijk bleek uit Het Andere Gesprek dat ze het liefst gastvrouw is en het andere mensen naar de zin maakt in haar eigen huis. Dat gebeurt nu met een kaartclub die bij haar thuis komt."

Buiten zijn en contact met dieren is ook onderdeel van Positieve Gezondheid. Dat ervaart Laura zelf ook zo. "Als er iets een keer lastig is, helpt het vaak niet om daar dan op te blijven focussen. Als ik dan even naar buiten ga, een eindje wandelen of even naar mijn paard, dan wordt mijn hoofd weer leeg en kan ik de volgende dag beter de problemen tackelen. Dus door even iets te doen waar je blij van wordt, kun je moeilijkere dingen beter aan."

Laura kreeg van de opleiding een dikke voldoende, omdat ze verschillende zintuigen laat werken tijdens het leren en de verbinding met de groep goed benutte.